Мистецтво традиції

7 листопада о 15.00 у приміщенні «Музею-квартири художника Г.І.Синиці» відбулось відкриття виставки народних майстрів «Мистецтво традиції», що об’єднує в одній експозиції ткані та вишиті рушники з фондів «Міського історико-краєзнавчого музею» і зразки українського декоративно-орнаментального народного малярства – Петриківського розпису двох сучасних криворізьких майстрів: члена НСМНМУ Червякової Світлани Олександрівни та члена НСМНМУ, стипендіата Президента України (2013 р.) Клеветенко Віти Віталіївни. Також на відкриття експозиції було запрошено члена НСМНМУ, атестованого майстра вишивки, співробітника Міського історико-краєзнавчого музею Кравченко Ларису Федорівну, яка розкрила факти з історії виникнення і розвитку, а також символіку тканого і вишитого українського рушника.

Таке сусідство двох видів народної творчості невипадкове та пов’язане з історією життя і творчості видатного художника минулого століття Григорія Івановича Синиці, що з самого дитинства мав потяг до народного мистецтва та прикладної творчості. Особливий інтерес до фольклорного мистецтва Г.Синиці припав на середину ХХ століття, коли разом із мистецтвознавцем та журналістом Григорієм Абрамовичем Мєстєчкіним сприяв розвитку і популяризації українського фольклору, допомагав народним майстрам в організації виставок. Паралельно митець співпрацював з ними, переймаючи традиції та досвід. Професійний художник шукав шляхи творення українського національного мистецтва, котре б мало власне впізнаване обличчя у світі, мистецтва світового рівня, продовжуючи розвиток ідей близьких до школи М.Бойчука – однієї з провідних українських мистецьких шкіл першої третини минулого століття, відомої далеко за межами України. Завдяки дослідженню вітчизняного фольклору Г.Синиця почав працювати над творами, в основу яких були покладені метафора, символ, орнамент, символізм і змістовність барв. Григорій Іванович взагалі виводив все видатне професійне мистецтво з народного. Згодом таке новаторство у мистецтві викликало жвавий інтерес серед творчої інтелігенції Києва.

З-поміж багатьох видів української народної творчості Г.Синиця особливо цінував розписи і ткані вироби та всіляко сприяв популяризації творчості майстрів, що їх створювали. Відомо, що художник допомагав порадами у творчості та з організацією виставок ткалям Ганні Верес і Ганні Василащук, а також всесвітньовідомим українським майстрам розпису Марії Приймаченко та Ганні Собачко. Творчістю останньої Григорій Синиця щиро захоплювався. Більш того він відіграв не останню роль у визнанні таланту цих авторів, що втілилось у присудженні їм державної премії ім. Тараса Григоровича Шевченка. Відповідно, «Музей-квартира художника Г.І.Синиці» створюючи експозицію творів українських народних майстрів прагне долучитись до важливої справи видатного митця – популяризації фольклорної творчості.

Відвідувачі виставки зможуть не лише насолодитись спогляданням якісних творів народного мистецтва, але й дізнатись цікаві факти з його історії і традиції. 


Клеветенко Віта Віталіївна 

Народний майстер Національної спілки майстрів народного мистецтва України, стипендіат Президента України (2013 р.). Народилась 1981 року у с. Петриківка Дніпропетровської області.

З 1992 по 1996 рік навчалася у Петриківській дитячій художній школі. Має вищу педагогічну освіту. У 2003 році закінчила Криворізький державний педагогічний університеті. 15 років працювала керівником гуртка «Петриківський розпис» у Центрі науково-технічної творчості учнівської молоді міста Кривий Ріг.

Постійна учасниця виставок, конкурсів і фестивалів різного рівня:

Презентувала персональні виставки:

Криворізький виставковий зал:

– 2007 р., «Петриківське сузір’я»;

– 2008 р., «Відірватись від землі»;      

– 2011 р., «Що приховує ніч..?»;

Криворізький міський історико-краєзнавчий музей:

– 2012 р., «Петриківський розпис – неповторне мистецтво»;

– 2013 р., «Петриківський дивограй»;

Криворізька міська дитяча бібліотека:

– 2014 р., «Став відомий на весь світ той казковий диво-цвіт».

Участь у виставках:

– 2012 р. – Міжрегіональна виставка майстрів народного мистецтва України у ТРК «Сонячна галерея»;

– 2014 р. – Виставка-проект «Петриківка – надбання поколінь»;

– 2014 р. – Виставка «Петриківський розпис. Традиції та сучасність» у галереї «Фарт»;

– 2017 р. – Виставка Криворізького осередку НСМНМУ «Відроджені традиції» у Криворізькому міському виставковому залі.


 

Червякова Світлана Олександрівна 

Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Майстер Петриківського розпису та писанки.

Народилася 20 червня 1970 році у смт. Ланівці Тернопільської області. У 1975 році сім’я Світлани переїхала з Тернополя до м. Кривий Ріг, де живе і до цього часу.

У 1990 році закінчила Миргородський керамічний технікум ім. М.В.Гоголя, факультет художньої кераміки, за спеціальністю «художня кераміка» та отримала кваліфікацію «художник-майстер».

До 1993 працювала на Запорізькому Абразивному комбінаті, у цеху кераміки, майстром-живописцем. З 1993 року і до сьогодні працює  викладачем Криворізької міської художньої  школи №2.

Є учасницею міжнародних виставок COW.COM.«ILLUSTRATION»: 2008-2016 рр., всеукраїнських фестивалів писанок – Folk Ukraine 2013-2018 рр., «Мамай фест», «Кращий твір року» 2012-2018 рр., обласних, регіональних і міських виставок. Регулярно ділиться своєю майстерністю, проводячи майстер-класи. Має 22 персональні виставки.

Петриківським розписом займається з 1996 року, з часу вступу до Миргородського технікуму ім. М.В. Гоголя. Тоді вона жила у кімнаті гуртожитку з петриківчанкою Кружиліною Тетяною, а згодом навчалася у Федора Савовича Панка – українського художника, майстра петриківського розпису, заслуженого майстра народної творчості України, якого вважає своїм учителем. Вивчала й багато інших розписів, деякими з них прекрасно володіє – Тагільським, Хохломським. Останнім часом удосконалює Самчиківський розпис.  

З 2013 року є членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України.


Матеріали підготувала Анастасія Ярошевич

 

Оцінити новину
(2 оцінок)

Media

ВИСТАВКА В МУЗЕЇ ГРИГОРІЯ СИНИЦІ ТРК Рудана
Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
Відроджені традиції

Хіти:190

Мистецтво традиції

Хіти:269

Визволення України, закарбоване в металі

Хіти:142

Дивовижний світ митця

Хіти:207

Світ натхнення

Хіти:139

Батьківська хата, рідний поріг

Хіти:43

Увійти or Створити акаунт