Криворізька зірка Колачевських

 

30 жовтня 2018 року в КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» КМР відкрилась виставка «Криворізька зірка Колачевських», присвячена життю та діяльності відомого рудопромисловця, доктора медичних наук Сергія Миколайовича Колачевського (1849-1911), його дружини, вірної супутниці й однодумниці Євгенії Володимирівни (1859?-1906), та з нагоди 125-річчя початку видобутку залізної руди на їхньому руднику. 

 

***

З розповіддю про подружжя Колачевських, їх меценатську діяльність виступив заступник директора музею з обліку і збереження музейних цінностей Олександр Мельник.

У 1891 році на орендованих у поміщиці Марії Зайцевої землях було відкрито велике родовище руди з вмістом заліза 70-71%, потужністю понад 50 метрів. Видобуток розпочався у жовтні 1893 року і поступово зростав, даючи великі прибутки. Після смерті М. Зайцевої в 1900 році Є. Колачевська по заповіту отримала 250 десятин землі, включаючи рудник.

Панорама рудника Колачевського (вид з півночі)

Машинний зал електростанції (1905 рік)

За час існування рудника Колачевські збудували для робітників казарми (гуртожитки), будинки для сімейних, їдальню, пекарню, лікарню, школу, клуб. Біля маєтку був великий сад і парк.

Рудничні склади та житлові будинки

Сергій Миколайович Колачевський все своє майно, що на час його смерті оцінювалось у 30 мільйонів рублів (близько 1 мільярда гривень за сучасним курсом) заповів земству на охорону здоров’я, освіту і культуру краю.

Колачевський з робітниками рудника

Учні рудничної школи біля палацу Колачевського

Їдальня-клуб у рудничному селищі

Трапилось так, що зараз цього вже нема – все зруйновано. Навіть сімейний склеп Колачевських. І невідоме місце, де їх перепоховали.

Похорон С.М. Колачевського (30 травня 1911 року)

Вже п’яте покоління мешканців Кривого Рогу зберігає добру пам’ять про подружжя та рудник Колачевських.

***

Екскурсію для гостей провела старший науковий співробітник Ірина Стеблина.

На виставці представлено близько 160 експонатів, більша частина з яких зберігається у фондах музею, а деякі були надані криворізькими краєзнавцями для експонування. До унікальних можна віднести підсвічники «Рицар» і «Мушкетер», світлини із зображенням Колачевських з рідними, друзями та робітниками кар’єру, похорону С. М. Колачевського, цеглини з клеймами «К» і «С. К.», номерні жетони робітників рудника, товарну та поштову пломби. Вперше експонуються портрети Є. Колачевської та доктора П. Фере роботи криворізького художника Сергія Юрченка. 

Підсвічники з будинку Колачевських 

***

На відкритті виставки були присутні краєзнавці, бібліотекарі, письменники, громадські діячі, представники ЗМІ. 

Матеріали підготувала Ірина Стеблина

 

Оцінити новину
(1 Vote)

Media

Презентація книжки "Криворізька зірка Колачевських" ТРК Рудана

Фотографії події

Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
Міські європейські пейзажі від криворізьких митців

Хіти:20

Траєкторія творчості

Хіти:62

Усім жінкам присвячую

Хіти:73

Давня історія Криворіжжя – очима дітей

Хіти:57

Пам'яті Анатолія Ярошенка

Хіти:78

Виставка кращих робіт за підсумками Відкритого міського конкурсу живопису ім. Г.Синиці

Хіти:110

Увійти or Створити акаунт