Дереворити криворізького митця

16 січня 2019 р. в Криворізькому історико-краєзнавчому музеї відкрилася персональна виставка гравюр Олександра Недоруби «Дереворити криворізького митця».

Наш край багатий талантами. Криворізькі митці працюють у багатьох техніках і стилях – від авангарду до реалізму, використовуючи для втілення своїх задумів різні матеріали. На численних мистецьких виставках і презентаціях зацікавлені глядачі мають змогу на власні очі оцінити роботи майстрів Кривбасу, як іменитих, так і початківців. У минулому році засяяла зірка 66-річного Олександра Миколайовича Недоруби, який представив на суд публіки свої роботи, виконані на дереві.

Представлені дереворити відразу привернули увагу і знавців, і зацікавлених глядачів. Нова, незвична для Кривбасу техніка, класичні сюжети, забуті у гонитві за новизною місцевими авторами, майстерне виконання – все це виділяє твори Олександра Недоруби серед маси художніх виробів. Він не закінчував спеціалізованих мистецьких закладів, але при цьому його роботи не виглядають учнівськими, оскільки до втілення своїх задумів Олександр Миколайович йшов більше 30 років. Усі бажаючі мають змогу відвідати  музей і на власні очі побачити роботи криворізького митця, більшість з яких експонуються вперше. 

Недоруба Олександр Миколайович 

Народився у 1952 році в Кривому Розі.

В 1975 році закінчив Криворізький гірничорудний інститут, здобув професію гірничого інженера-механіка. Працював на Криворізькому центральному рудоремонтному заводі гірничо-збагачувального обладнання слюсарем, інженером-технологом, начальником технічного бюро, начальником механоскладального цеху №1, головним технологом заводу. В 2006 році обирався депутатом Саксаганської райради, в 2007-2008 роках – депутатом міськради.

В 1980-х роках зацікавився гравюрою. Знайомлячись з  роботами відомих майстрів (Альбрехта Дюрера, Етьєна Паннемакера, Гюстава Доре та інших), вивчав техніку виконання гравюри на дереві (спочатку обрізної, пізніше – фонової). Вдосконалював свою майстерність і навички роботи з окремими породами дерев, випробовував різні конструкції різців. Перша серйозна робота – копії гравюр «Атлас зоряного неба» польського астронома Яна Гевелія.

В 2012 році, вийшовши на заслужений відпочинок, активно займається творчістю як художник-гравер, працюючи в рідкісній техніці гравіювання на дошці без зворотного відтиску. З 2018 р. бере участь в  художніх виставках. Перша персональна виставка відкрилася у Міському виставковому залі в лютому 2018 року. Тематику для своїх мистецьких робіт черпає в релігійних і історичних сюжетах, класичних літературних творах, козацькому фольклорі.

Сьогодні в доробку криворізького гравера понад 60 робіт: серії дереворитів-ілюстрацій Булгаковського роману «Майстер та Маргарита», Гоголівської повісті «Тарас Бульба», трагедії Гете «Фауст», копії всесвітньовідомих гравюр Альбрехта Дюрера і Гюстава Доре, цикл ксилографій  «Портрети видатних особистостей» (М.В. Гоголь, О.С. Пушкін, М.А. Булгаков, Л.М. Толстой тощо). Окремі твори зберігаються в приватних колекціях.


Матеріали підготував Андрій Чубенко 

 

Оцінити новину
(2 оцінок)

Media

ВИСТАВКА ГРАВЮР РУДАНА
Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
З народних витоків

Хіти:172

Презентація книг з нагоди 50-річчя Тернівського району

Хіти:33

Конференція «Вивчення, збереження і використання об’єктів археологічної спадщини: проблеми та перспективи»

Хіти:80

Слово про спадщину – 2019

Хіти:52

Відкриття кромлеху

Хіти:40

Ретро фотооб’єктив

Хіти:66

Увійти or Створити акаунт