Кривий Ріг. До 100-річчя статусу міста

Сто років тому, 27 лютого 1919-го, о 10-й годині ранку розпочалось засідання з’їзду робітничих, селянських і червоноармійських делегатів з 35 волостей Криворіжжя.

Олександр Фесенко зробив доповідь про важливість Криворізького залізорудного басейну для країни і закликав 193 делегатів з’їзду підтримати резолюцію про надання Кривому Рогу статусу повітового міста і приєднання новоствореного повіту до Катеринославської губернії. «За» проголосували всі делегати. Таким чином завершилась боротьба мешканців Кривого Рогу за виділення окремого Криворізького повіту, яка почалась ще в 1860 році.

23 квітня 1919 року уряд Х. Раковського затвердив рішення з’їзду. Відтоді Кривий Ріг перебував у складі Катеринославської губернії, а з 1932 року – Дніпропетровської області.

Така значна подія в історії нашого міста не залишилась поза увагою міського історико-краєзнавчого музею. 27 лютого 2019 року тут відкрилась виставка «Кривий Ріг. До 100-річчя статусу міста», був проведений масовий інформаційний захід і презентована нова книга.

На виставці представлені 40 експонатів, серед яких копії Протоколу засідання з’їзду, фотографії делегатів, їх одяг, особисті речі, книги різних авторів про Кривий Ріг, а також плакати, які передають дух тієї далекої епохи.

Гостям – «делегатам» показали інсценівку другого дня роботи з’їзду рад робітничих, селянських і червоноармійських делегатів Криворіжжя, коли саме й було прийняте рішення про перейменування містечка Кривий Ріг у повітове місто Кривий Ріг. У ролі голови з’їзду Олександра Фесенка виступив О. О. Мельник, а в ролі секретаря-стенографістки Клавдії Міхна – І. О. Стеблина. Інсценівка супроводжувалась показом кінохроніки подій 1918 року в Україні та слайд-шоу на тему з’їзду.

Олександр Мельник та Ірина Стеблина презентували свою нову книгу «Кривий Ріг: погляд через століття», в якій на основі архівних документів, матеріалів, наукових видань подано основні події та досягнення в соціально-економічному і культурному розвитку Кривого Рогу за період від проголошення та отримання статусу міста в 1919 році до сьогодення з екскурсом у давнину. Книга розрахована на істориків, студентів, краєзнавців і всіх шанувальників історії рідного краю.

Підготувала Ірина Стеблина

Оцінити новину
(1 Vote)

Media

100 років тому Кривий Ріг отримав статус міста Суспільне телебачення "Криворіжжя"
Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
Міські європейські пейзажі від криворізьких митців

Хіти:20

Траєкторія творчості

Хіти:62

Усім жінкам присвячую

Хіти:73

Давня історія Криворіжжя – очима дітей

Хіти:57

Пам'яті Анатолія Ярошенка

Хіти:78

Виставка кращих робіт за підсумками Відкритого міського конкурсу живопису ім. Г.Синиці

Хіти:110

Увійти or Створити акаунт