Флора і фауна на монетах України

22 квітня 2019 року з нагоди Міжнародного Дня Землі у Криворізькому історико-краєзнавчому музеї відкрилась нумізматична виставка: «Флора і фауна на монетах України (з приватної колекції Сергія Олександровича Асмолова)».

Монету можна розглядати у декількох площинах: як платіжний засіб та засіб накопичення, як об’єкт вивчення історії, а також, як один із захоплюючих об’єктів колекціонування. Крім того, монета може виконувати й інформативну функцію, спрямовану на актуалізацію суспільно-значимих питань, зокрема тих, що стосуються охорони природи. Національний банк України з 1996 року випускає серію монет «Флора і фауна» з метою привернути увагу широкого кола громадськості до проблеми збереження зникаючих видів в складних екологічних умовах. Тому й не випадково, що ця виставка відкривається у той день, який покликаний спонукати людей бути уважнішими до тендітного і вразливого довкілля нашої планети.

Пам’ятна монета України номіналом 5 гривень 

«Чиста вода – джерело життя» (біметалічна, 2007 рік)

Колекційне зібрання нараховує 31 позицію пам’ятних монет, що виходили незначним тиражем від 20 до 90 тисяч екземплярів. Представлена колекція виходить за межі серії «Флора і фауна». Вона включає в себе й інші монети, які мають пряме відношення до природоохоронної діяльності та збереження зникаючих видів на території України. Згадана серія на початок 2019 року нараховує 24 монети з недорогоцінних металів. Всі вони без винятку представлені у колекції Сергія Олександровича. Хронологічно колекція охоплює період у 22 роки: з 1996 по 2018, тобто тут представлені й ті монети, які лише нещодавно побачили світ.

Пам’ятна монета України номіналом 2 гривні

«Соня садова» (нейзильбер, 1999 рік)

Практично всі монети, за виключенням трьох, виготовлені з нейзильберу – сплаву міді, нікелю та цинку; дві – біметалічні («Міжнародний рік лісів»; «Чиста вода – джерело життя») й одна – мельхіорова («Софіївка»). Під час виготовлення п’яти монет використано тамподрук, завдяки чому на монеті з’явилось кольорове зображення. Номінальна вартість – 2 і 5 гривень. Усі монети викарбовано на монетному дворі Національного банку України. Незважаючи на те, що дані монети є пам’ятними й не відносяться до регулярного чекану, а також мають обмежені тиражі, вони всі виступають дійсними платіжними засобами і обов’язкові до приймання без будь-яких обмежень за їх номінальною вартістю для всіх видів платежів.

Пам’ятна монета України номіналом 5 гривень

«Всесвітній рік кажана» (нейзильбер, 2012 рік)

Експозиція поділяється на три тематичні блоки: флора, фауна (яка має окремі підтеми: тварини, птахи, комахи, морські тварини), зоопарки та об’єкти природно-заповідного фонду України. В межах кожної теми монети розташовані в хронологічній послідовності згідно з роками випуску. Виставку відкриває біметалева монета номіналом в 5 гривень «Чиста вода – джерело життя» (2007 рік). Деякі монети з цієї серії визнані кращими зразками продукції Монетного двору України («Цикламен коський»).

Пам’ятна монета України номіналом 2 гривні

«Цикламен коський» (нейзильбер, 2013 рік)

Монети є специфічним об’єктом для експонування. Через те, що вони мають доволі незначні розміри, в даному контексті в районі 30 мм, відвідувачам досить складно роздивитись й ознайомитись з дрібними іконографічними та текстовими матеріалами. З урахуванням вище окреслених особливостей, для покращення сприйняття, для кожної монети розроблено окремий планшет зі збільшеним удвічі зображенням самої монети, кольоровими фотографіями представників флори і фауни, яким присвячені ті чи інші нумізматичні об’єкти, детальними описами аверсу та реверсу, технічними характеристиками, що включають в себе інформацію щодо номіналу, року емісії, матеріалу виготовлення, ваги та діаметру, якості карбування, особливостей гурту, тиражу. Над кожною монетою працював штат художників і скульпторів, що створювали неповторні зображення для перенесення останніх на метал. Їх прізвища також відображені на планшетах.

Пам’ятна монета України номіналом 2 гривні

«Дрохва» (нейзильбер, 2013 рік)

Більшість представників фауни і флори, що викарбувані на монетах даного колекційного зібрання, відносяться до Червоної книги України й потребують збереження та охорони.

Пам’ятна монета України номіналом 2 гривні

«Стерлядь прісноводна» (нейзильбер, 2012 рік)

Запропонована експозиція буде діяти протягом місяця.


Сергій Олександрович Асмолов народився в Кривому Розі у 1954 році. Закінчивши загальноосвітню школу № 29, вступив до Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР. По завершенню навчання у 1974 році продовжив службу в Криворізькому гарнізоні пожежної охорони. Після звільнення в запас продовжив виробничу діяльність на інженерно-технічних посадах, займається викладацькою діяльністю.

Колекціонуванням захоплюється з раннього шкільного віку. На сьогоднішній день в активі Сергія Олександровича колекції монет України (1995-2019 років), радянського періоду (1921-1991 років), колекції листівок на новорічну тематику та поштових марок, присвячених флорі і фауні. 

Займається громадською діяльністю: очолює «Криворізьке об’єднання колекціонерів», є співзасновником історико-краєзнавчого альманаху «Колекціонер Кривбасу». Публікує науково-популярні статті, присвячені різним аспектам колекціонування. 

 

Оцінити новину
(1 Vote)
Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
Міські європейські пейзажі від криворізьких митців

Хіти:20

Траєкторія творчості

Хіти:62

Усім жінкам присвячую

Хіти:73

Давня історія Криворіжжя – очима дітей

Хіти:57

Пам'яті Анатолія Ярошенка

Хіти:78

Виставка кращих робіт за підсумками Відкритого міського конкурсу живопису ім. Г.Синиці

Хіти:110

Увійти or Створити акаунт