Прості речі. Шотландські таємниці Гданцівки

18 квітня 2019 року у міському історико-краєзнавчому музеї відкрились дві виставки криворізького митця та краєзнавця-дослідника Валерія Аблеця.

Краєзнавча виставка «Шотландські таємниці Гданцівки» є для Валерія Вікторовича дебютною у музеї, складається зі зразків будівельних матеріалів, які використовувались при спорудженні доменних печей, коксових батарей та адміністративних будівель Гданцівського чавуноливарного заводу (кінець XIX – початок XX століття). Виставка розкриває технічні та економічні особливості будівництва безпосередньо самого заводу та будівель для його персоналу. Валерій Аблець розшифрував клейма та визначив найменування і місцеположення заводів, які виробляли будівельні матеріали. Загальна кількість предметів 38 одиниць.

Персональна художня виставка «Прості речі» є першою у закладі, та другою на творчому шляху. В експозиції представлено 53 роботи 1994-2019 років: пейзажі, натюрморти, портрети, сюжетні композиції, виконані у різних техніках (живопис, графіка та фотоарт). Світлини деяких робіт демонструвалися автором в Інтернеті, в соціальних мережах. Головною тематикою виставкою проглядається українська хата та подвір’я, старовинний побут, хатній натюрморт та сільська архітектура і природа. Спостережливий митець скрупульозно відтворив особливості національної архітектури, запропонував краєзнавцям для вивчення селянське подвір’я у формі цілісного господарського комплексу. Привертають увагу натюрморти з традиційних побутових речей.

Багато творів присвячено селам Криворіжжя: Лозоватка, Гурівка, Варварівка, Верблюжка, Апостолово, Широке. Виразно представлено перлини міської архітектури Кривого Рогу: водокачка на Гданцівці; старі будівлі, синагога, готель «Європейські номери» по вулиці Синагогальна (сучасна Каунаська); будинок брата адмірала Корнілова по вул. Свято-Миколаївська (1870 року); Свято-Покровський храм по вул. Українська (1888 року), будинок Федоренко по проспекту Поштовому (1908 року), будинок в стилі конструктивізму по вул. Комерційній (1920-30 рр.), Човнова станція символ Центрально-Міського району Кривого Рогу у парку ім. Ф. Мершавцева (1957 року). Експонується також одна з ранніх робіт автора – «Північний простір», 1997 рік.

Виставки триватимуть протягом місяця, до середині травня.                                                             

Матеріали підготувала Марія Нікитенко


Валерій Аблець народився 17 серпня 1965 року у Кривому Розі, навчався у КЗОШ № 109 Довгинцівського району.

Отримав вищу освіту у Криворізькому гірничорудному інституті у 1983-1990 роках. Відслужив в армії. В 1994 році захистив кандидатську дисертацію з палеонтології та стратиграфії, присвячену слідам життєдіяльності викопних організмів, в Інституті геологічних наук АН України. Кандидат геолого-мінералогічних наук.

З 1994 року працює у Державному проектному інституті «Кривбаспроект», начальник екологічного відділу.

Краєзнавець-ентузіаст, колекціонер, з середини 1990-х років збирає зразки старовинної цегли та черепиці. У своїх численних подорожах по Криворіжжю вивчає, фотографує та малює народну архітектуру.

Учасник міських, міжнародних наукових конференцій та науково-краєзнавчих конференцій, автор багатьох статей, присвячених проектуванню та оцінці впливу на навколишнє середовище, а також краєзнавчим дослідженням. Разом з Анатолієм Березовським опублікував ряд статей, присвячених народній архітектурі, цегляним та черепичним заводам Криворіжжя, дореволюційній забудові Кривого Рогу. Зокрема, привертає увагою добірка окремих розвідок, присвячених вказаним заводам по Верхньодніпровському, Херсонському, Олександрійському повітам та німецьким колоніям Криворіжжя.

Перші графічні роботи створені у 1994-1995 роках. Виставкову діяльність розпочав у 2006 році. Працює у станковому живописі та графіці. Використовує різні художні матеріали та техніки: гуаш, олівці, пастель, олію, акрил. Захоплюється фотоартом (художньою комп’ютерною обробкою фотографії). Твори знаходяться у приватних колекціях в Україні та закордоном.

Валерій є автором сторінки «Криворізька хата» у соціальній мережі «Facebook». У своєму блозі на сторінці ablets.blog.i.ua постійно публікує результати своїх краєзнавчих досліджень. Дуже цікаві розповіді Валерія: «Золотой кирпич», «Гданцевские «КОПИИ» бельгийского барона», «Из чего построен Городъ (Кривой Рогъ)», «Тайна долгинцевских оленей» та інші.

 

Оцінити новину
(1 Vote)

Media

Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
Міські європейські пейзажі від криворізьких митців

Хіти:18

Траєкторія творчості

Хіти:61

Усім жінкам присвячую

Хіти:73

Давня історія Криворіжжя – очима дітей

Хіти:57

Пам'яті Анатолія Ярошенка

Хіти:74

Виставка кращих робіт за підсумками Відкритого міського конкурсу живопису ім. Г.Синиці

Хіти:110

Увійти or Створити акаунт