Застиглі у русі

В Криворізькому історико-краєзнавчому музеї 29 вересня 2020 року розпочала роботу перша персональна виставка авторських робіт Віталія Колеснікова «Застиглі у русі». У залі на 2-му поверсі експонуються скульптурні композиції, портрети, барельєфи, фотографії (загальна кількість 34: 30 скульптурних творів та 4 фотозображення). Представлені для ознайомлення роботи були створені у 2010-20 роках.

Під впливом модерну, авангарду та арт-деко автор експериментує з різними матеріалами: вільхою, сосною, черемшею, липою, модриною, гіпсом, пластиком, морською галькою. Володіє техніками художнього розпису акрилом та олійними фарбами. Тематика його творів складається з жіночих образів, персонажів українського фольклору, видатних особистостей, фантазійних абстракцій, філософсько-релігійних сюжетів та аніміалістики. 

Більшість робіт виставки присвячена чарівній половині людства (скульптурні композиції «Вітер», «Кокетка», «Хвиля», «Та, що виходить з води», «Ранок», «Дівчина зі стрічкою», «Крилата», «Метелик», барельєфи «Танок з птахами», «Модерн»). Граційні, грайливі, стримані та романтичні жіночі фігури приваблюють своєю пластичністю форм.

Тема ніжного та палкого кохання між чоловіком та жінкою втілена у трьох роботах: модель до скульптури «Місце зустрічі», барельєф «Спогади про літо», скульптурна композиція «Танок вогню». 

В роботах християнської тематики фігурують переважно образи святих, батьків, дітей, ангелів-охоронців, що їх оберігають (барельєфи «Молитва», «Покрова», скульптурні композиції «Трійця», «Сім’я»).

Народжений у кримському місті Керч, Віталій неодноразово спостерігав за грою хвиль на морському узбережжі. Природа рідного краю надихнула його на створення образів, начебто застиглих у русі.

Вступив до Симферопольського художнього училища, але через рік залишив за сімейними обставинами, обрав інший профільний заклад. Отримавши освіту у Керченському металургійному технікумі по спеціальності гірнича електромеханіка, за направленням переїхав до Кривого Рогу в 1971 році. Продовжив навчання у Криворізькій художній школі, яку закінчив в 1978 р. Його викладачами були місцеві митці: Юрій Бондаренко, Дмитро Глущенко. Значний досвід здобув під час роботи у Криворізькій міській виробничій художньо-оформлювальній майстерні в 1980-1988 роках. Розпочав виставкову діяльність у якості учасника міських мистецьких виставок та вернісажів з 1978 р.

У творчому доробку автора декілька сотень скульптур та живописних картин, що були створені ним, вже вільним художником, з початку 1990-х років. Роботи зберігаються у приватних колекціях в Україні і за кордоном: США, країнах Європи та Азії (Великобританії, Німеччині, Франції, Італії, Іспанії, Росії, Китаю), а також на ближньому Сході – в Ізраїлі.

Віталій Колесніков продовжує традиції Олександра Архипенко, українського та американського скульптора і художника, одного з основоположників кубізму в скульптурі. Ефект динаміки у Колеснікова достягається завдяки увігнутості форм та непарності отворів у творах. Подібно Архипенко автор використовує експресивні можливості «нульової» наскрізної форми у скульптурних композиціях «Танок з віялом», «Свіча», «Дівчина з кулею».

Скульптору подобається й стиль «Out of Bounds», суть якого полягає у винесенні частини зображення за межи картини для надання об’єму та інших незвичайних ефектів. Так, в барельєфах «Танок з птахами», «Художник» він виносить частину роботи до кінця рамки, в барельєфах «Модерн», «Скрипалька», «Паганіні» – за межи рамки.

 

Внесок Віталія Колеснікова у культурну спадщину Кривого Рога бере початок з пам’ятника Сергію Радонезькому. В 2014 році на честь 700-річчя з дня народження святого (14.05.1314) було встановлено та освячено пам’ятник (поясне скульптурне зображення на постаменті), виготовлений із сучасного полімеру (пластик). Це класичне зображення святого – літня людина з вусами та бородою, вдягнена у ігуменське вбрання, в левії руці тримає сувій, правицею виконує жест благословення. Навколо голови розходиться сяйво (німб) у вигляді диска з променями, що йдуть від потилиці. Подібне зображення відповідає традиціям іконографії, зокрема, іконі «Святий преподобний Сергій Радонезький». Місце встановлення – на території храму Сергія Радонезького біля Криворізької іконописної школи імені Андрія Рубльова по вул. Донського, 25, у Саксаганському районі.

В 2015 році в музеї Південного ГЗК було представлено бюст директора згаданого підприємства у 1957-1985 рр., Героя Соціалістичної Праці Івана Савицького. Погруддя зберігається в експозиції музею ПГЗК, у Інгулецькому районі. 

В 2016 році відкрито вдруге (вперше в 2013 р.) меморіальну дошку на честь Івана Авраменка на фасаді будівлі КЗШ № 120 (Саксаганський район), де працював митець 6 років (2002-2008). На дошці міститься портрет художника (барельєф). В музеї школи зберігається портрет талановитого живописця Івана Авраменка. В тому ж році було доповнено барельєфом меморіальну дошку, встановлену на честь Юрія Сича на фасаді будинку по вул. Першотравнева, 11 (Центрально-Міський район), де жив місцевий архітектор і художник. Обидва барельєфа, портрет та бюст виконані Віталієм Колесніковим.


Марія Нікитенко

Оцінити новину
(9 оцінок)

Media

Застиглі у русі
Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
Джаз на Поштовій

Хіти:39

Віртуальна подорож в історію витинанок

Хіти:35

У вирі захоплень

Хіти:38

Віртуальна виставка відомих майстрів народного мистецтва України з фондів музею

Хіти:49

Витинанки

Хіти:91

Сторінками щоденників скульптора

Хіти:353

Увійти or Створити акаунт