Витинанки

4 листопада в одному із залів «Музею-квартири художника Григорія Синиці» з нагоди святкування Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва почала діяти виставка «Витинанки», котру представили вихованці Тетяни Гориславець учні художнього відділу криворізької музичної школи № 7. Загалом до експозиції увійшли 13 творів, серед яких робота викладача. Усі композиції є авторськими та виконані вручну.

Витинанка є одним із видів української народної творчості, назва якого походить від слова «витинати» вирізати. Свого часу це були орнаментальні прикраси житла, що силуетно чи ажурно вирізувались із паперу та присвячувались святам і важливим подіям життя. Вважається що перші витинанки з’явились у середньовічному Китаї. В Україні ж її попередниками були витинанки зі шкіри і тканини. Перші паперові витинанки на території нашої країни відносяться до XVII-XVIII століть і набувають особливого поширення з середини XIX століття, коли папір стає доступним і дешевим матеріалом. Тоді ця прикраса надовго входить у побут селян та міщан. Частіше зустрічаються одинарні або одноколірні витинанки, проте на Закарпатті та Західному Поділлі можна зустріти малочисельну групу комбінованих багатоколірних творів. Витинанка виконувала не лише декоративну роль, але й була оберегом, захисником житла та його мешканців, тому і вирізували на них невипадкові символи – «Дерево життя», птахів, коней, узагальнені жіночі постаті…

Представлені на виставці твори продовжують традиції давньої техніки. Усі вони є комбінованими та багатоколірними і налічують від трьох до чотирьох кольорів кожна. Тематика більшості робіт тісно пов’язана з українською національною традицією та літературою. Тут з’являються міфічні, язичницькі та християнські образи, постають картини з творів видатного майстра української прози Михайла Коцюбинського. Відповідно, експонування цієї виставки являє собою своєрідне сучасне продовження подвижницької праці Григорія Синиці з підтримки та популяризації різних видів української традиційної самодіяльної і дитячої творчості, котрою активно він займався за життя.

Запрошуємо побачити оригінальні твори за адресою проспект Гагаріна 13, квартира 18 у будь-який день тижня крім п’ятниці та суботи. Музей приймає відвідувачів з 10 00 до 17 00. Вхід до експозиції дозволено лише за наявності захисної маски.


Матеріали підготувала Анастасія Ярошевич

Оцінити новину
(4 оцінок)

Media

Витинанки
Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
Квест «Казкова природа Кривого Рогу»

Хіти:35

Пам’яті Івася Бабича-Другета. Всеобуч для юного екскурсовода

Хіти:112

Арена юності і досвіду

Хіти:29

Слово про спадщину - 2021

Хіти:15

Дитячі рукотвори

Хіти:21

У райдузі мрій

Хіти:55

Увійти or Створити акаунт