«З півночі на південь рудного краю: історія криворізьких ГЗК у світлі колекцій»

15 липня 2021 року о 15.00 у Міському історико-краєзнавчому музеї відбулось відкриття виставки з приватного зібрання Віктора Петренка «З півночі на південь рудного краю: історія криворізьких ГЗК у світлі колекцій», з нагоди Дня працівників металургійної та гірничодобувної промисловості.

Криворіжжя – гірницький край, який славиться на весь світ надзвичайно багатими надрами та працьовитими, талановитими людьми. Потужна енергія сили й думки спрямована на кілометри вглиб, а видобувні підприємства Кривого Рогу простяглись більш ніж на 120 кілометрів з півночі на південь рудного басейну. Діяльність видобувних велетнів, що задають ритм залізному серцю країни, відображена в багатьох джерелах: архівних справах, науковій літературі, періодиці, епістолярній спадщині та фотодокументах.

Але не менш інформативними в даному контексті виступають об’єкти колекціонування, що відображають різні аспекти діяльності та розвитку видобувної галузі краю з другої половини 1950-х років до сьогодення. Разом з тим, представлене зібрання вперше пропонується для огляду широкому загалу, що додає актуальності даній експозиції. На нашу думку, виставка стане приємним подарунком гірникам та металургам напередодні їх професійного свята, а також буде цікавою колекціонерам й всім, кому не байдужа історична спадщина Криворіжжя.

Дана збірка наповнювалась й складалась в єдину картину протягом 10 років й нараховує близько 150 одиниць. Серед них: пам’ятні ювілейні медалі, значки, листівки, конверти з штемпелями окремих підприємств видобувної галузі Кривбасу, друковані видання (книги, брошури, буклети, періодика) та документи (акції Криворізьких залізорудних підприємств кінця ХІХ – початку ХХ ст., запрошення на урочисті заходи). Колекційні матеріали, згруповані по тематичним планшетам, ілюструють діяльність флагманів промисловості краю: Північного ГЗК, Центрального ГЗК, Новокриворізького ГЗК, Південного ГЗК, Інгулецького ГЗК, Криворізького залізорудного комбінату. Окремим супутнім блоком подається інформація з історії гірничої справи та розкривається робота Криворізького гірничорудного інституту. Крім того, зібрані матеріали відображають аспекти соціального партнерства у діяльності згаданих підприємств: дитячі оздоровчі табори, бази відпочинку та палаци культури.

Автор колекційного зібрання – Віктор Петренко – криворізький колекціонер, краєзнавець, громадський діяч громадської спілки «Координаційна рада «Кривий Ріг – рідне місто», головний редактор історико-краєзнавчого альманаху «Колекціонер Кривбасу», керівник історико-краєзнавчого клубу «Криворізький хронограф», автор блогу «Криворізькі відомості», член громадської організації «Криворізьке товариство колекціонерів».

Виставка стане органічним продовженням експозиції «Народження Степової Каліфорнії», присвяченої 140-річчю з початку промислового видобутку залізної руди на Криворіжжі.

На відкритті були присутні громадські діячі, колекціонери, краєзнавці, історики, журналісти, барди, а також члени історико-краєзнавчого клубу «Хронограф».

 

Оцінити новину
(4 оцінок)

Media

З півночі на південь рудного краю. Історія криворізьких ГЗК у світлі колекцій
Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
Безсмертний подвиг партизанів

Хіти:10

Заклик до далеких світів

Хіти:138

Багатолика гривня

Хіти:15

Кривий Ріг в об'єктиві фотокамер

Хіти:14

Україна – життя моє

Хіти:21

Палке Криворіжжя

Хіти:75

Увійти or Створити акаунт