Пам’яткоохоронна справа в 1967 році

18 квітня 2017 р. з нагоди Дня пам’яток історії та культури України в музеї відкрилась міні-виставка «Пам’яткоохоронна справа в 1967 році: меморіальні дошки, пам’ятники, братські могили» На виставці представлено ряд цікавих експонатів: схеми розташування пам’яток історії, анотовані переліки та фотосвітлини об’єктів культурної спадщини міста. Зі станом проблеми охорони пам’яток історії та культури в Кривому Розі мали змогу познайомитися шкільна і вузівська молодь – учні КЗШ №20, студенти КДПУ.

Репортаж з місця події

Марія Нікитенко – науковий співробітник музею: «50 років тому в УРСР готувались до святкування ювілею Жовтневої революції. Відповідними рішеннями та постановами Криворізького виконкому в 1967 році були встановлені меморіальні дошки на знакових об’єктах міста того часу, впорядковані військові поховання й встановлені пам’ятники. Сучасний стан пам’яткоохоронної справи порівняно з 1967 роком можна охарактеризувати як на порядок нижчий. Причин багато: це й відсутність коштів, бездіяльність громадськості та зміни в суспільстві у зв’язку з подіями осені 2013 – зими 2014 років. Саме тому необхідно знайомити молодь з історією рідного міста, що увічнена в пам’ятках культурної спадщини Кривого Рогу для подальшого її збереження».

Історична довідка

На сьогодення п’ять об’єктів культурної спадщини міста, взятих на облік у 1967 році, вже не мають статусу пам’яток історії. У 1970-х рр. дві пам’ятки Центрально-Міського району були позбавлені статусу пам’ятників історії (будівель): будівля СШ № 28 з трьома меморіальними дошками з білого мармуру на честь 37 викладачів та учнів СШ № 28, загиблим на фронтах Другої світової війни, будівля СШ № 12 з меморіальної дошкою з білого мармуру на честь 19 викладачів та учнів СШ № 12, двом з них присвоєні звання Героїв Радянського Союзу – Кобилянському І. О., Лавроненку І. В., загиблим на фронтах війни. У 1990-х рр. дві пам’ятки Інгулецького району також були зняті з державного обліку: будівля міської лікарні № 18, в якій в довоєнний період працював хірургом партизан Жовтоног С. С., розстріляний німцями в 1943 р., школа ФЗО рудника «Інгулець», в якій працював вчителем командир партизанського загону Г. М. Сєднєв, загинув в одному з боїв в 1943 р. Пам’ятник В. А. Валявко –  відкритий 3 листопада 1967 року, автори пам’ятника – скульптор О. В. Васякін, архітектор Б. І. Кохно –  чавунний бюст на постаменті загальною висотою 2 м зруйнований невідомими 21 лютого 2016 року.

Два об’єкта змінили своє розташування. Внаслідок техногенної аварії Криворізьке меморіальне кладовище було зруйновано, останки перепоховані в 2012 році на території місця боїв (стела «На лінії вогню»). Меморіальна мармурова дошка, що була встановлена на місці розстрілу 6 мирних жителів – жертв фашизму, відтепер зберігається у музеї ВАТ «ІнГЗК» (місце, на якому розташовувався об’єкт, зруйновано).

Крім того, відсутні за невідомих причин меморіальні дошки на фасадах чотирьох з десяти пам’ятках історії.

 

Оцінити новину
(3 оцінок)
Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
Фоторепортаж з війни

Хіти:10

Мелодія натхнення

Хіти:124

У художника душа поета

Хіти:61

Безсмертний подвиг партизанів

Хіти:47

Заклик до далеких світів

Хіти:163

Багатолика гривня

Хіти:26

Увійти or Створити акаунт