«Дерево Роду буяє, квітує»

22 серпня 2017 р. у Тернівському філіалі КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» КМР з нагоди 26-ї річниці проголошення Незалежності України відбулося відкриття родинної виставки робіт декоративно-прикладного мистецтва Лідії Челнокової та її доньок Вікторії Скуратівської, Тетяни Бєлякової і онуки Аліни Скуратівської під назвою «Дерево Роду буяє, квітує».

На виставці представлено близько 90 різноманітних експонатів. Серед них: картини, панно, ікони, одяг, шалі, хустки, серветки, рушники тощо. Техніка вишивки – аплікація, гладь, стебловий шов, хрестик, крапочка, а також вироби в’язані гачком та спицями. На відкритті виставки виступили поети, літератори, народні майстри. Дана виставка стала вже 13-ю для вишивальниці Л.М. Челнокової та 4-ю родинною.

Репортаж з місця події:

Лідія Миколаївна Челнокова, вишивальниця, поетеса: «На мій розвиток творчої особистості великий вплив справила моя бабуся і її виховання. Бабуся закінчила київську гімназію. Це була дуже освічена жінка і вона мене виховувала по заповідям Божим.

Все починається з любові. Потрібно любити свою Вітчизну, любити свою сім’ю, своїх дітей, онуків, усіх людей, які поряд з тобою і несуть тобі добро. Ті люди, з якими я спілкуюся несуть тільки добро і радість. Оце добро і любов я прагну втілювати в своїх творах. Візьмемо, наприклад, рушники. Якщо продовжувати традиції народу нашого, вивчати їх вплив, то народна творчість – це глибока, бездонна криниця, з якої черпаєш і вичерпати не можна і до дна добратися ніяк. Найкраще представлені народні традиції в українських рушниках. Ось ці  рушники, які були в Києві на виставці, я підібрала їм тони, скомпонувала малюнки як прийнято згідно Дерева Життя. Вишивала рушниковим швом. Тут велика енергетика. В них присутні чотири стихії: вода, вогонь, земля, повітря. Ще треба знати, якими символами, знаками це вишивається. Вгорі знаходиться сфера богів. Найвища квітка повинна бути найбільшою. Нижче іде потойбічний світ, це наші предки. Далі квіти – це наші справи. Особливо ягоди, то наші діла. Пуп’янки – це наші діти. Пташечки повинні бути вишиті дзьобиками одна до одної. Можуть бути вишиті внизу птахи повернуті голівками в різні боки – це вже сторожові птахи. Вони виконують оберегову функцію. На іншому рушнику ви бачите такі квіточки навколо Дерева Життя вишиті. Це – обереги. Вони теж оберігають. Дерево Життя вишите у вазоні – це гілочка від Всесвітнього Дерева Життя, посаджена в землю, від неї йде нове Дерево Життя, Дерево Роду. Тому про кожен рушник можна дуже-дуже багато розповідати. І пояснювати його символи. Його можна навіть читати як книгу».

Роман Ісайович Кан, член Національної Спілки журналістів України: «Сучасну багатовекторну культуру Криворіжжя неможливо уявити без творчості Лідії Миколаївни Челнокової. Її популярність не лише в таланті поетеси і вишивальниці, а й в бажанні донести свої здобутки до широкого загалу. Ось чому її добре знають і в Кривбасі, і далеко за його межами. Численні виставки, виступи в засобах масової інформації, поїздки в сільські місцевості, участь в численних конкурсах і, як правило, призові місця, – перед нами яскравий прояв безпосереднього гуманітарного впливу на формування кращих смаків різних верств населення в мистецтві.

Ось чому кожна виставка Л.М. Челнокової – а сьогодні мова саме про неї, – знакова подія. Свідоцтво цього – аудиторія, що прийшла до Тернівського філіалу Криворізького історико-краєзнавчого музею: літератори, художники, краєзнавці, педагоги, ветерани, журналісти, школярі…».

Життєпис митців 

Лідія Челнокова

2.04.1939 р. народилася у м. Києві.

1956 р. – закінчила Красинську середню школу.

1961-1963 рр. – навчання у Криворізькому гірничо-економічному технікумі. За спеціальністю економіст-планувальник.

1956-1997 рр. – трудова діяльність на промислових підприємствах Кривого Рогу.

1995 р., 1999 р. – дипломант фестивалів муз.

1999 р. – вийшли друком книжки «Щиросердя», «Звезды надо мною».

2002 р. – вийшли друком книжки «Переможе краса та любов», «Первоцвіт», «Ящірка 3і».

2013 р., 2015 р., 2016 р. – відзначена у Всеукраїнських виставках-конкурсах народного мистецтва «Кращий твір року» у м. Києві.

Вікторія Скуратівська

2.02.1959 р. – народилася у Кривому Розі.

1966-1976 рр. – навчалася у Криворізькій СШ №111.

1982 р. – закінчила Українську сільськогосподарську академію Ордену Трудового Червоного Прапора. За фахом економіст-організатор.

Закінчила   курси   машинної   вишивки.

Вивчає дизайн інтер’єрів та садово-парковий дизайн.

1993-2014 рр. – працювала держслужбовцем.

1999 р. – дипломант «фестивалю муз».

Деякі її роботи (фотокопії) опубліковані в альманасі «Стежина» та в Енциклопедії Кривого Рогу.

Тетяна Бєляєва

16.02.1962 р. – народилась  в Кривому Розі.

1969-1979 рр. – навчалася у СШ №111.

1985 р. – закінчила Дніпропетровський монтажний технікум. За фахом будівельник.

Працювала на Північному ГЗК у Кривому Розі.

Учасник виставок народної творчості до Дня Незалежності України в Криворізькому історико-краєзнавчому музеї та Тернівському філіалі, у міській виставковій залі. Бере участь в ярмарках-виставках «хендмейду» в м. Києві.

Аліна Скуратівська

25.08.1983 р. – народилась  в Кривому Розі.

1990-2000 рр. – навчалася у СШ №111.

1999 р. – дипломант «фестивалю муз» , фотокопії її робіт опубліковані в альманасі «Стежина».

2006 р. – закінчила Інститут міжнародних відносин КНУ ім. Т.Г. Шевченка. За фахом економіст міжнародних відносин.

Працює за фахом у Києві.

З дитинства захоплюється рукоділлям, особливо вишивкою хрестиком.

 

 

Оцінити новину
(0 оцінок)

Фотографії події

Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
Пам’ятки Криворіжжя на полотнах митців (живопис, графіка)

Хіти:33

«Залізні крила України» (ДП «Антонов» крізь грані колекції Віктора Петренка)

Хіти:30

Персональна виставка абстракцій Олени Шумлянської «Кольорові імпровізації»

Хіти:183

Виставка кращих робіт Відкритого міського конкурсу імені Григорія Синиці 2020

Хіти:181

Журавлина пісня

Хіти:97

Відкритий міський конкурс імені Григорія Синиці 2020 року

Хіти:299

Увійти or Створити акаунт