
Головний корпус
- Категорія: Структура закладу
- Автор: Super User
- Перегляди: 2769
Основна будівля музею має 8 експозиційних розділів з історії краю з найдавніших часів до сьогодення, з наступних тем: «Геологія та природа Криворіжжя», «Давня історія краю» «Криворіжжя у ХVI – поч. ХХ ст.», «Етнографія краю», «Міжвоєнний період 1920-1941рр.», «Криворіжжя під час Другої Світової війни», «Край у період 1944-1991рр.», «Літературне Криворіжжя», «Революція гідності. АТО», а також 2 виставкових зали.
У залі «Природа» висвітлено сучасну флору та фауну, розкрито геологічну історію краю. Представлено велику колекцію мінералів і гірських порід. Серед палеонтологічних експонатів – рештки морських організмів періоду кайнозою: корали, мушлі, зуби акули, ікла моржа, великих сухопутних хребетних тварин: рештки мамонта, динотерія, носорога, бізона, знайдені під час розробки піщаних кар’єрів у межах Криворіжжя. Експонується значна кількість опудал диких та свійських звірів, птахів, комах та інших представників тваринного світу нашого регіону.
Археологічна колекція охоплює часовий діапазон від доби середнього палеоліту до пізнього середньовіччя: гостроконечник мустьєрського типу з кременю (свідчить про заселення краю 70-50 тис. років тому), золота рурка – насадка жезлу з поховання поч. ІV тис. до н. е., амфіболітовий молот – жезл вождя першої половини ІІІ тис. до н. е. з енеолітичного поховання, точильні камені та випрямлячі древків стріл з поховання ремісника, череп 50-річного чоловіка зі слідами прижиттєвої трепанації, який мешкав близько 22 ст. до н. е., чаші для ритуального поливання землі катакомбної культури, нижня (підземна) частина бронзоплавильної печі 14-12 ст. до н. е., обкладка скіфського ритону ІV ст. до н. е., прикрашена платівкою з електрону, половецькі кам’яні баби тощо.
Також, в експозиції представлені матеріали про Криворіжжя в період Запорізької Січі. Низка експонатів розкриває етапи формування Кривого Рогу від заснування до військового поселення (1829-1858 рр.), від 1860 – містечка Херсонського повіту Херсонської губернії, потім – гірничорудного центру світового значення.
Один із розділів музею розповідає про початок промислового розвитку краю, а також про життя та діяльність О. Поля - ініціатора видобутку покладів залізної руди на Криворіжжі.
В експозиції музею представлено значну колекцію етнографічно ужиткових та ритуальних предметів, що характеризують життя та побут місцевого населення у ХІХ – на початку ХХ ст.: інструменти та вироби місцевих майстрів, посуд, одяг, хатній та сільськогосподарський реманент. Колекція рушників дає можливість уявити національний склад населення Криворіжжя, що поповнювався за рахунок вихідців з українських та російських губерній.
В експозиції залу «Друга світова війна» представлені фотоматеріали, документи, особисті речі, нагороди уродженців та мешканців Кривого Рогу, які брали участь у визвольних боях у роки війни. Експонуються зразки зброї, військового спорядження, матеріали криворіжців – Героїв Радянського Союзу, підпільників, партизан, працівників тилу тощо.
Діє експозиційна діорама «Визволення міста Кривий Ріг від німецько-фашистських загарбників», створена колективом Московського комбінату діорамо-макетних робіт під керівництвом Заслуженого художника Росії Ю. І. Дешалита (відкрито 1969).
У відділі «Літературне Криворіжжя» висвітлено історію місцевої літератури ХХ – початку ХХІ ст., експонуються фото, документи, твори, рукописи, сувеніри та інші речі відомих письменників і журналістів, життя та творчість яких пов’язані з регіоном. Розділ «Місто і люди» знайомить відвідувачів з сьогоденням Кривого Рогу – 65-а великими підприємствами, НДІ, вищими навчальними закладами, закладами культури, творами образотворчого та ужиткового мистецтва.
Нікого не залишає байдужими перегляд відділу постійнодіючої експозиції «Революція Гідності. АТО», створеного за всебічної підтримки криворізьких волонтерів та громадських діячів. Виставка присвячена буремним подіям листопада 2013 – лютого 2014 років, а також безсмертним подвигам бійців АТО, стійкості й жертовності наших земляків, що боронять в надзвичайно складних умовах східні кордони України.