Петриківські дивотвори

16 березня 2017 року у Криворізькому міському історико-краєзнавчому музеї відбулося урочисте відкриття виставки неперевершеного народного мистецтва «Петриківські дивотвори». Представлено 100 творчих робіт 13 народних майстрів та 4 учнів Петриківського ПТУ № 79, виконаних  в різних жанрах: декоративні пано з мальовничим рослинним орнаментом та зображенням фантазійно-стилізованих птахів, сюжетно-жанрові картини, жіночо-образні дивотвори, портрети, оздоблені петриківським розписом, різноманітний посуд та сувеніри. Організаторами стали Віта Клеветенко – член НСМНМ України, Микола Іщук – директор Центру народних ремесел Петриківщини, Криворізький історико-краєзнавчий музей. Серед запрошених гостей були представники міськвиконкому, народні майстри, художники і краєзнавці.

Репортаж з місця події

Валентина Бєрлін – заступник міського голови: «В музеї відкрилася надзвичайно цікава, різнопланова виставка, яка показує нам унікальну народну спадщину Дніпропетровщини – її Петриківський розпис – знаний на весь світ. І нам є над чим працювати, щоб зберегти дійсно цінне українське культурне надбання, яке ми сьогодні маємо і яким пишаємося…».

Ірина Зінов’єва – директор музею: «Дивовижний орнаментальний розпис петриківчан є одним з яскравих проявів унікальної української художньої культури, культури стародавньої, яка створювалася протягом століть плідною працею народних майстрів минулого та сучасності. Далеко за межами нашої країни відомі імена народних майстрів села Петриківки Дніпропетровської області: Тетяни Пати, Надії Білокінь, Орини Пилипенко. З покоління в покоління передаються традиції розпису, неповторного квіткового орнаменту, що згодом усе більш удосконалюється.

Сучасні майстри народної творчості продовжують славу попередників, передаючи дітям у спадок неперевершене мистецтво. Прикладом тому є плідна робота митців Центру народного мистецтва «Петриківка» – провідні майстри, кожен з яких працює за власними задумами, має індивідуальне творче обличчя, створює неповторні авторські твори».

Людмила Горбуля – заслужений майстер НСМНМУ: «До сьогоднішнього дня це мистецтво активно розвивається. В Петриківці народні майстри працюють і на фарфорі, і на металі, і на дереві, і на глині – на всьому. Щороку збільшується асортимент сувенірної продукції, зростає нове покоління талановитих умільців і творча плеяда професійних майстрів. Ми щиро дякуємо криворізькому музею за організацію виставки і можливість показати наше мистецтво криворіжцям»

З історії петриківського розпису

Давня традиція орнаментики сотні років широко використовувалася в побуті українців, проте збереглася лише в старовинному козацькому селі Петриківка, заснованому в 1772 році Петром Калнишевським – останнім кошовим отаманом Запорізької Січі. Люди прикрашали домівки квітковими візерунками: розмальовували стіни, піч, комини, вікна, двері, а пізніше й посуд, предмети інтер’єру, брички, одяг, навіть ікони. Малюванням займалися цілі родини, які почали продавати свої роботи на базарах. А оскільки на той час Петриківка була великим торговельним центром, роботи місцевих умільців ставали популярними і в інших регіонах України.

В період воєнних лихоліть, і особливо колективізації, петриківський розпис прийшов у занепад. Ймовірно, славна самобутня традиція народного розпису була б назавжди загубленою, якби не місцевий вчитель Олександр Статива. Завдяки його старанням у 1936 році відкрилася сільська школа декоративного малювання. Вже в 30-ті роки ХХ ст. Олександр Статива сприяв організації першої виставки робіт петриківчан у Києві (понад 500 робіт), вперше презентувавши мистецтво Петриківського розпису Україні та всьому світові.

У післявоєнний період в селі створено творче об’єднання «Петриківка», а в 1958 році – експериментальний цех підлакового розпису. Як художній промисел петриківський розпис сформувався наприкінці 50-х років ХХ ст., коли при художньо-промисловій артілі «Вільна Селянка» (пізніше – фабрика «Дружба») було організовано цех з виготовлення сувенірів. В 60-ті роки при фабриці відкрито музей історії декоративного розпису.  У 1973 році  у Петриківці засновано експериментальний цех Художнього фонду України. З 1991 року діє Центр народного мистецтва «Петриківка», який зараз об’єднує понад 40 майстрів.

Сьогодні держава  приділяє значну увагу цьому мистецтву. За останні 4 роки було реалізовано проект з популяризації Петриківського розпису поза межами України. Проведено більше 50 виставок творів цього унікального народного мистецтва в багатьох країнах світу. Зокрема, Петриківський розпис презентовано в посольствах України у державах Євросоюзу, Європейському Парламенті в Брюсселі, Музеї сучасного мистецтва в Кувейті, в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі, а також у відомій іспанській культурно-науковій інституції «Ateneo de Madrid», університеті Мадрида, в містах Барселона і Малага тощо.

5 грудня 2013 року на 8-й сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, яка проходила в м. Баку (Республіка Азербайджан), було прийнято рішення про включення Петриківського розпису до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.

Оцінити новину
(0 оцінок)
Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
«Рідне місто, натхненнику мій»

Хіти:19

Виставка з нагоди Міжнародного дня музеїв та Дня міста «Барви Кривбасу»

Хіти:63

Кримські татари й сучасність

Хіти:230

Трикутники долі

Хіти:37

До 110 річчя криворізьких письменників Олекси Гуреїва та Панаса Ногіна

Хіти:74

Диво в камені

Хіти:34

Увійти or Створити акаунт