Немає забуття

6 квітня 2017 р. в музеї відбулася година пам’яті «Немає забуття» з нагоди Міжнародного дня визволення в’язнів концтаборів для учнівської молоді Кривбасу: учнів КЗШ №20 та школярів с. Грузьке Криворізького району, мета якої домогтися того, щоб молодь знала і поважала свою історію; пишалась подвигами, мужністю, витримкою своїх дідів і прадідів; знала, що є на кого рівнятись і вчитись гідності, патріотизму.

Репортаж з місця події

Євгенія Левченко – історик, старший науковий співробітник музею: «У біографії нашої держави є багато подій і знаменних дат, які стали визначальними. Друга світова війна – це не просто подія, це особлива віха в історії, до якої українці повертаються і будуть повертатися знову і знову. Ми ввійшли в історію як народ-переможець, як країна, яка здолала нацизм, і тому наш святий обов’язок зберегти в пам’яті поколінь кожне ім’я, кожен епізод війни».

Емма Кузьменко – колишній в’язень гетто в Херсоні (1941 р.), голова Криворізького відділення Української спілки в’язнів концтаборів: «В 1941 році мене з мамою, восьмимісячним братиком Радиком, бабусею і дядьками – братами мами, гітлерівці відправили у гетто. Воно знаходилось в районі форштадтських вулиць у м. Херсон. В’язнів примушували чистити вбиральні, тягти машини з виключеними моторами, принижували людську гідність. Я, 5-річне дівча, слізно просила татуся забрати нас звідси, але це було неможливо. Одного дня нас кудись повели. Озброєні автоматники супроводжували колону приречених. Серед людей, які спостерігали цю ходу, був і тато. Побачивши його, я побігла до нього. Він схопив мене на руки і побіг. Люди встигли нас прикрити собою. Почулися постріли. Під час розстрілу мама втратила свідомість, падаючи, прикрила собою синочка – мого братика. В неї не вистрілили, і вони з Радиком залишились живими. Вночі тато витягнув з-під тіл розстріляних маму та брата і таємно привів у бабусину квартиру. Але мама після пережитого потрясіння тяжко захворіла і померла у 1942 році. Тата після війни знову заарештували. Нам, дітям, дуже тяжко прийшлося виживати. Все ж ми вивчились, створили свої сім’ї. Займаючись громадською роботою, я в першу чергу намагалась вирішувати питання відновлення історичної і людської справедливості по відношенню до колишніх жертв рабської примусової праці, покращення їх соціального обслуговування і матеріального забезпечення».

Деякі факти з історії

Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів щороку відзначається 11 квітня. Саме 11.04.1945 року підпільний комітет концтабору Бухенвальд організував озброєне повстання. В’язні цього табору отримали свободу за допомогою військ союзників. У квітні 1945 року звільнені були в’язні і інших концтаборів: Заксенхаузена (22 квітня), Дахау (29 квітня), Равенсбрюка (30 квітня). 18 мільйонів в’язнів з 23 країн світу з грифом «поверненню не підлягає» увійшли до воріт концтаборів, і лише 7 мільйонів дочекалися свободи. Один тільки Освенцим – фабрика смерті, забрав життя 4 мільйонів. Серед в’язнів були й криворіжці: М. Бурлаченко, В. Манько, М. Ткаченко, В. Криштоп, М. Туровцева, В. Лєскова, І. Шаповал та інші. Їхні матеріали представлені в музейній експозиції. Такі ж концтабори і гетто були створені і в Україні, зокрема, в Кривому Розі.

За даними істориків через шталаг № 338, який діяв у Кривому Розі з 1941 по 1944 роки в районі Ґданцівки,  на території колишнього військового містечка, пройшли десятки тисяч в’язнів. Багато з них були знищені. Зараз на місці страти встановлено пам’ятник. Також у Кривому Розі діяли пересильні концтабори (дулаги) №№180, 152, 162. Тяжкою була доля остарбайтерів. Тільки з Кривого Рогу до Німеччини примусово вивезли більше двох тисяч чоловік. В 1941 році піддавшись окупаційній пропаганді, добровільно-примусово до Рурської області поїхало більше 6 тисяч криворізьких шахтарів. В експозиції музею представлено їх матеріали, зокрема: П. Величка, І. Ткача, Н. Литвиненко, Л. Чугунової, М. Соколенка, Е. Кузьменко, В. Дарш. 

Оцінити новину
(0 оцінок)
Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
«Рідне місто, натхненнику мій»

Хіти:20

Виставка з нагоди Міжнародного дня музеїв та Дня міста «Барви Кривбасу»

Хіти:63

Кримські татари й сучасність

Хіти:231

Трикутники долі

Хіти:38

До 110 річчя криворізьких письменників Олекси Гуреїва та Панаса Ногіна

Хіти:76

Диво в камені

Хіти:34

Увійти or Створити акаунт