З народних джерел

21 червня 2017 р. в Криворізькому історико-краєзнавчому музеї відкрилася виставка робіт відомих майстрів народної творчості, талановитих віртуозів ажурного і силуетного вирізування з різних куточків України: м. Києва, м. Коломиї, м. Дніпра, м. Кривого Рогу, м. Бердянська, с. Маринівки, с. Литвинівки. Представлено 75 витинанок і вириванок 13 авторів.

Тож відвідувачі музею мають унікальну можливість насолодитися автентичними справжньо-українськими витворами, поринути у вир глибокого образно-оберегового світосприйняття наших пращурів, який так змістовно переосмислений і відображений в авторських сучасно-адаптованих, орнаментально-стилізованих витинаннях кращих майстрів України.

Репортаж з місця події

Ірина Зінов’єва – директор КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» КМР: «Відкриття таких виставок стало приємною традицією і є надзвичайно важливою справою для Криворізького музею, оскільки підтримка, розвиток та популяризація українського народного мистецтва є пріоритетною справою чи не кожного музею України.

Витинанки представлені в експозиції вражають багатством барв, символів, образів та сюжетною наповненістю. Ми бачимо зображення «Дерева життя» – як символу життя, роду, гармонії та спокою, злагоди і врівноваженості у побудові Всесвіту, його впорядкованості (завдяки симетрії); цей символ виступає оберегом. На гіллі дерева розташувалися стилізовані птахи: голуби, півні, лелеки, пави або фантастичні райські птахи, які символізують щастя і любов, світло, тепло, хороший врожай, багатство і достаток. Внизу біля дерева людські постаті  або силуети звірів. Ми також бачимо фігури казкових і міфологічних істот; глибокозмістовні образи героя-козака та жінки-берегині; геометричні орнаменти, як символи Сонця, Всесвіту, Стихій, чоловічого та жіночого начала. Все це розмаїття символів-оберегів зачаровує, спонукає до роздумів, зворушує уяву. Отже, витинанка – дивовижне, вічне, неповторне прагнення наших пращурів до краси і гармонії існування, часточка нашого минулого».

Василь Корчинський – видатний київський майстер витинанки, координатор проекту «Українські витинанки»: «Українські витинанки, а зрештою, і всі види народного мистецтва – це те коріння, це та генетична пам'ять, заглибившись в які ми зможемо стати нацією, ми зможемо стати повноцінними людьми. В основі народного мистецтва лежить безмір віків, з їх досягненнями і втратами, в його основі наші вірування, наша мова, наша писемність, і всі наші попередні життя…»

Маріанна Любас – відома майстриня витинанки, голова Криворізького осередку НСМНМУ, організатор виставки: «Витинанки – це вже не просто прикраса житла, це  –  високохудожній твір мистецтва, і ми, майстри, маємо рідкісну можливість відродити це дивовижне традиційне українське мистецтво, зберегти його для наступних поколінь».

Життєпис митців

КОРЧИНСЬКИЙ Василь Леонтійович (1955 р., с. Вовчок, Вінниччина)київський графік і живописець, майстер витинанки. Лауреат мистецької премії ім. Г. Якутовича (2004, 2008). Член НСХУ (1994). Закінчив Український поліграфічний інститут ім. І. Федорова (1988). Дипломна робота – ілюстрації до повісті Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків» –  стала першим визначним досягненням у техніці витинанки. У 1992-1999 працював викладачем кафедри мистецтва книги Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Учасник Всеукраїнських, Міжнародних, регіональних, міських художніх виставок, пленерів від 1986. Координатор проекту «Українські витинанки». Основні га­­лузі – станковий живопис, книжкова графіка, монументальний розпис, витинання. Окремі роботи зберігаються у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва, Національному музеї Т. Шевченка, Чернігівському літературно-ме­­моріальному музеї-заповіднику М. Коцюбинського, Бершадському районному крає­знавчому музеї (Вінниччина), Музеї етнографії та народного промислу Інституту народознавства НАН України (Львів),  Криворізькому історико-краєзнавчому музеї.

 Василь Корчинський. м. Київ. Член НСХУ

Корчинський В. Їдуть, їдуть чумаченьки

ШИНКАРЕНКО Ольга Володимирівна (1952 р., м. Краснодар, що на Кубані) київська художниця, майстриня витинанки, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (1994). Закінчила Київський художньо-промисловий технікум (1971), курси петриківського розпису при київському Будинку вчителя. З 1997  –  викладач студії декоративного розпису Київського палацу дітей та юнацтва. Учасник багатьох Всеукраїнських виставок, має три персональні виставки у Києві та Чернігові. Переможець українського конкурсу народної іграшки, учасник Слов’янського базару, дипломант Всеукраїнського мистецького свята «Українська витинанка». Окрім витинання, займається розписом, аплікацією, батіком, писанкою, шкрябанкою. У творчому доробку майстрині близько 100 робіт у техніці вирізування і відщипування. Виразним почерком майстрині в мистецтві витинання є поєднання в одному творі контрастних кольорів, а також барвистих плям різного насичення.

Ольга Шинкаренко. м. Київ. Член НСМНМУ

Шинкаренко О. Ой ти, вишня солодкувата

КАРКАДИМ Катерина Георгіївна (1952 р., м. Коломия, Івано-Франківщина)художник, майстриня витинанки, мистецтвознавець, науковець. Закінчила Косівський технікум народних художніх промислів ім. В. Касіяна (1969-1973), відділ художнього металу; Київський державний художній інститут, факультет теорії та історії мистецтва (1980-1986). З 1976 року працює завідувачем відділу художньої обробки дерева Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття. Член НСМНМУ (1991),  член НСХУ (1993), заслужений діяч мистецтв України (2009). Учасник багатьох Міжнародних, Всеукраїнських, регіональних виставок, наукових симпозіумів та конференцій по декоративно-прикладному мистецтву. Автор ряду наукових статей, досліджень, каталогів, буклетів. Витинанкою займається з 1989 року. Твори зберігаються в Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття, в Івано-Франківському художньому музеї, Музеї писанкового розпису (м. Коломия) та в приватних колекціях.

Катерина Каркадим. м. Коломия. Член НСХУ. Член НСМНМУ. Заллужений діяч мистецт України

Каркадим К. Авторська витинанка

ПУШКАРЬОВ Андрій Томасович (1960 р., м. Кривий Ріг)дніпровський художник-графік, майстер витинанкарства та писанкарства, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, член Національної спілки художників України (1992). У 1980 р. закінчив Дніпропетровський будівельний технікум (факультет архітектури). Одночасно навчався у Феодосія Гуменюка – відомого українського художника, нині професора Київської академії мистецтв. У своїй творчості художник поєднує витинанку та графіку. Головні теми творів — козацтво, Трипілля, язичництво та православ'я. У 90-х роках створив власні школи витинанкарства та писанкарства. У творчому доробку має понад 500 робіт, автор 10 персональних виставок. Учасник Всеукраїнських та Міжнародних виставок, в тому числі у м. Чикаго (США).

 

Андрій Пушкарьов. м. Дніпро. Член НСХУ. Член НСМНМУ

Пушкарьов А. Козацькі свята 

 

ПУШКАРЬОВА Ганна Андріївна (1989 р., м. Дніпро) художник, викладач. Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України (2013 г.). В п’ять років почала займатись писанкарством та витинанкарством в майстерні свого батька, Андрія Пушкарьова. Закінчила Дніпропетровське художнє училище, відділ живопису (2009). З 2007 року працює у Дніпровській дитячій школі мистецтв №4 ім. Б. Гмирі, викладачем перших та середніх класів з фахових дисциплін: живопис, малюнок, писанкарство, петриківський розпис, витинанка. Навчалась в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури на факультеті живопису, здобула диплом по спеціальності  «Викладач образотворчого мистецтва», магістр (2015). Учасник багатьох обласних та Всеукраїнських мистецьких виставок, фестивалів,  пленерів, наукових симпозіумів та конференцій. Роботи знаходяться в музеях Харкова, Дніпра та в приватних колекціях. Основна тематика витинанок – язичництво та православ'я.

 

Ганна Пушкарьова. м. Дніпро. Член НСМНМУ

Пушкарьова Г. Авторська витинанка

АЛІЄВ-КОВИКА Сергій (1956 р., с. Бабайківка, Дніпропетровщина)дніпровський художник, скульптор, фотограф. У 1983 році вступив до Московського поліграфічного інституту, навчався в майстерні академіка, народного художника СРСР Мая Мітурича. З 1988 року живе в м. Дніпро. Працював в самовидавчому часопису «Пороги» (1988-1992), де редактором та натхненником був Іван Сокульський – український поет-дисидент. Витинанкою почав займатись ще в Москві, під час навчання. Поряд з витинанням робив ляльки-мотанки. Створив серію витинанок «Жінки. Птахи. Дерева» (1990-1994). Від 2006 – викладач живопису, малюнку та композиції кафедри дизайну Київського університету культури та мистецтв. Учасник міських та обласних художніх виставок. Сьогодні основні галузі – дизайн книги, станкова графіка (гравюра на дереві), живопис, скульптура (в камені, залізі, дереві), фотографія. Роботи зберігаються у Дніпропетровському художньому музеї, Дніпропетровському історичному музеї та в приватних колекціях.

Сергій Алієв-Ковика. м. Дніпро. Майстер витинанки

Алієв-Ковика С. Авторська витинанка

ЗЯТКІНА Ірина Анатоліївна (1955 р., м. Запоріжжя) – художник декоративно-ужиткового мистецтва, майстер витинанки. Чл. НСМНМУ (2008). Закінчила. Бердянський (1977) та Одеський (1989) педагогічні інститути. Учителює. Стала переможницею обласного конкурсу «Вчитель року» (2007), лауреатом обласної премії «За досягнення у розвитку культури Запорізького краю» (2008). Створює накладні об’ємні витинанки; декоративні скриньки, футляри, пенали у традиціях петриківського розпису; прикраси з бісеру (сережки, браслети, ґердани, намиста); писанки. Автор книги «Дивовижне мереживо витинанки» (2013). Учасниця обласних, Всеукраїнських, закордонних художніх виставок від 1998. Окремі роботи зберігаються у Запорізькому та Бердянському ХМ, Музеї народного мистецтва Слобожанщини (Харків).

Ірина Зяткіна. м. Бердянськ. Член НСМНМУ

Зяткіна І. Дідух

КРАМАРЕНКО Тарас (1964 р., с. Поташ, Черкащина) – майстер витинанки, член НСМНМУ (2005). Закінчив Уманський і Одеський (художньо-графічний факультет) педагогічні університети. Працює в Жашківському Будинку дитячої та юнацької творчості: керівник студії образотворчого мистецтва. Вчитель-методист з образотворчого мистецтва Литвинівської ЗОШ. Учасник міських, обласних, Всеукраїнських та закордонних виставок та арт-проектів. Презентував свою творчість в Грузії. Дипломант ХІІ міжнародного пленеру художнього текстилю «Витинанка», Львів-Яворів (2009 р.), Першого Міжнародного свята народного мистецтва «Українська витинанка», Могилів-Подільський (2011 р.), ХV міжнародного пленеру художнього текстилю, Яремче, (2012 р.). У творчому доробку – понад 400 робіт. Тематика творів різна – від фольклору і пейзажів до історичної  та, навіть, політичної. Пріоритетними мотивами витинанок Тараса Крамаренка стала усна народна творчість, зокрема пісні та думи, історична спадщина Жашківщини, а також твори Т.Г.Шевченка. Роботи зберігаються в приватних колекціях та багатьох музеях різних країн світу.

 Тарас Крамаренко. с. Литвинівка. Член НСМНМУ

Крамаренко Т. Несе Галя воду

КУЗЬМЕНКО Ірина Валентинівна (1956 р., м. Конотоп, Сумщина) майстриня витинанки. Закінчила фізико-математичний факультет Ніжинського державного педагогічного інституту ім. М. В Гоголя. Працює вчителем математики і інформатики Маринівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Приморського району Запорізької обл. –  від 1986. З дитинства любила малювати, а після поїздки до Петриківки захопилася українським декоративним розписом. Витинанням почала займатись після знайомства із запорізькою майстринею Л. Лузгиною. Учасник міських, обласних, Всеукраїнських та Міжнародних виставок та фестивалів. Роботи зберігаються в приватних колекціях та багатьох музеях України.

Ірина Кузьменко. с. Маринівка. Майстер витинанки

Кузьменко І. Олені 

ДАТЧЕНКО Юлія Валентинівна (1971 р., м. Дрезден. Німеччина) – дніпровська майстриня витинанки, член НСМНМУ (2015). Навчалась на філологічному факультеті Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара (1988-1993). Захистила дисертацію та отримала ступінь кандидата філологічних наук (2008). Зараз – доцент кафедри загального та слов’янського мовознавства факультету української й іноземної філології та мистецтвознавства ДНУ ім. Олеся Гончара. Викладає старослов’янську мову, мовознавство, теорію та практику перекладу, польську та сербську мови. Навчалася писанкарству та витинанкарству в Андрія Пушкарьова (1995). Учасниця виставок та фестивалів в Дніпрі, Кривому Розі, Кам’янському, Одесі, Вінниці. Витинанки майстрині зберігаються в багатьох музеях України та в приватних колекціях. Видала посібник «Писанки Катеринославщини» (2011).

Юлія Датченко. м. Дніпро. Член НСМНМУ 

Датченко Ю. Зустріч

ДУНАЄВА Юлія (1975 р. м. Новомосковськ) – дніпровська майстриня витинанки. Навчалася в Петриківському ПТУ, здобувши спеціальність  «Художник розпису по дереву» (1991-1992). У Дніпропетровському училищі ім. Вучетича навчалась на відділенні декоративного розпису (1994-1999), де і почала працювати у техніці витинанки. Мисткиня брала участь у міських виставках «Різдвяні візерунки», «Молодильні яблука», «Стародавня сучасність», у виставках творчого об'єднання «Коло» (м. Дніпро). Проводить майстер-класи з вириванки. Можливість створювати художні панно з клаптиків паперу відкрила для себе випадково: одного разу в гуртожитку вона, студентка Дніпропетровського художнього училища, рвала папір і раптом помітила, що зі сміття народжуються картини. З тих пір Юлія віддає вириванкам більшу частину свого творчого життя. Основна тематика робіт – язичницькі символи: дерево життя, символіка перетікання живого у фігуративні елементи. Майстриня не готує ескізи, а творить «наживо», в її вириваннях домінує чорний колір.

 

Юлія Дунаєва. м. Дніпро. Майстер витинанки

Дунаєва Ю. Капуста

ЛЮБАС Валерій Іванович (1967 р., м. Кривий Ріг)майстер витинанки, педагог, член НСМНМУ (2013). Закінчив Криворізький державний педагогічний інститут, за фахом «Учитель образотворчого мистецтва, художньої праці та креслення». Зараз викладає в Криворізькій міській музичній школі № 3 на художньому відділенні, веде ряд предметів: «живопис», «скульптура», «декоративно-ужиткове мистецтво», «композиція». Мистецтво витинанки опановує з 2005. Його твори пронизані любов’ю до української минувщини, народних свят та традицій. Учасник міських, Всеукраїнських та Міжнародних виставок, багатьох престижних всеукраїнських  конкурсів (Київ, Могилів-Подільський, Львів) та 4-го Міжнародного симпозіуму з витинанок у Росії.  Роботи зберігаються в Домі народної творчості (м. Могилів-Подільський), Вінницькому обласному центрі народної творчості, Домодєдовському історико-художньому музеї (Росія) та в приватних колекціях.

ЛЮБАС Маріанна Анатоліївна (1970 р., м. Кривий Ріг)майстриня витинанки, лялькарка, педагог, член НСМНМУ (2011), голова Криворізького осередку майстрів НСМНМУ. Закінчила Криворізький державний педагогічний інститут, за фахом «Учитель образотворчого мистецтва, художньої праці та креслення». Зараз викладає образотворче мистецтво в Криворізькій міській музичній школі № 3. Учасник міських, Всеукраїнських та Міжнародних виставок, фестивалів, арт-проектів, багатьох престижних всеукраїнських конкурсів. Роботи зберігаються в Домі народної творчості (м. Могилів-Подільський), Вінницькому обласному центрі народної творчості, Домодєдовському історико-художньому музеї (Росія), Криворізькому історико-краєзнавчому музеї та в приватних колекціях. «Лялька вела мене по життю», – любить казати майстриня. Саме завдяки своєму захопленню традиційним національним лялькарством мисткиня не тільки познайомилася і працює з цілою плеядою талановитих українських митців, а й долучилася до творчості в інших жанрах народного мистецтва – писанкарства, створення витинанок і вириванок.

Валерій і Міріанна Любас. м. Кривий Ріг. Члени НСМНМУ

Любас В. Берегиня

Любас М. Берегиня

 

 

Оцінити новину
(2 оцінок)

Media

Виставка витинанок ТРК "Рудана"

Фотографії події

Авторизуйтеся, щоб залишати коментарі
Догори
  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
«Рідне місто, натхненнику мій»

Хіти:20

Виставка з нагоди Міжнародного дня музеїв та Дня міста «Барви Кривбасу»

Хіти:63

Кримські татари й сучасність

Хіти:230

Трикутники долі

Хіти:38

До 110 річчя криворізьких письменників Олекси Гуреїва та Панаса Ногіна

Хіти:76

Диво в камені

Хіти:34

Увійти or Створити акаунт