A+ A A-

Історична довідка

Комунальний заклад культури «Міський історико-краєзнавчий музей» Криворізької міської ради був заснований Постановою Кабінету Міністрів УРСР № 30 від 9 січня 1960 року. Для відвідувачів експозиція закладу відкрита напередодні 24-ї річниці з дня визволення міста від німецько-фашистських загарбників – 21 лютого 1968 року. У 70-х рр. ХХ ст. музей неодноразово визнавався кращим серед музеїв районних центрів.  

На базі КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» КМР діють 2 структурних підрозділи: з 1993 року – Тернівський філіал (вул. Сестроріцька, буд. 1б, завідувач – Шкуро Світлана Володимирівна); з 1997 року – філіал «Музей-квартира художника Г. І. Синиці» (пр-т. Гагаріна, буд. 13, кв. 18, завідувач – Кукіль Наталія Олександрівна).

З  грудня 2012 року у приміщенні малої архітектурної форми «Квітковий годинник» (пр-т. Металургів, парк Героїв) відкрито відеогалерею закладу, яка обладнана сучасною проекційною апаратурою, що працює у  3D та  HD форматах.

Заклад складається з двох відділів: науково-експозиційного (завідувач – Горбань Світлана Олександрівна) та відділу науково-освітньої роботи (завідувач – Сігаєва Тетяна Олександрівна). Загальна кількість працюючих музею – 43 чол., в тому числі наукових співробітників – 11 чол., завідувачів філіалів – 2 чол.

Експозиційна площа основної будівлі закладу складає 612 м2, Тернівської філіалу музею – 450 м2, філіалу «Музей-квартира художника Г.І. Синиці» – 35 м2.

Станом на 01.04.2017р. в фондах музею зберігається 119 926 одиниць музейних предметів. З них основного фонду – 64 682 експонати, допоміжного фонду – 55 244 одиниці.

Окрасою музейної колекції є унікальні археологічні та палеонтологічні зібрання, нумізматична, етнографічна, книжкова колекції, експонати ХІХ ст., картини видатних художників України та СРСР (художній фонд близько 3000 одиниць зберігання), рідкісні матеріали з історії Криворіжжя.

Основна будівля музею має 8 експозиційних розділів з історії краю з найдавніших часів до сьогодення, з наступних  тем: «Геологія та природа Криворіжжя», «Давня історія краю» «Криворіжжя у ХVI – поч. ХХ ст.», «Етнографія краю», «Міжвоєнний період 1920-1941рр.», «Криворіжжя під час Другої Світової війни», «Край у період 1944-1991рр.», «Літературне Криворіжжя», «Революція гідності. АТО», а також 2 виставкових зали.

Щороку з музейними колекціями та експонатами закладу знайомиться понад 50 тис. жителів та гостей міста, для них організовується до 50 стаціонарних та виїзних виставок з фондів музею, митців образотворчого мистецтва, майстрів народного мистецтва, проводиться близько 2000 екскурсій, різноманітні культурологічні заходи, зустрічі з виданими особистостями міста, презентації тощо.

Щорічно музей поповнюється більше 1000 одиниць музейних предметів, які відбираються та описуються науковими співробітниками музею.

За 55 років роботи закладом опубліковано близько 30  наукових та науково-популярних видань з історії Криворіжжя.

З 1964 по 2016 рік (з перервами) музей проводив охоронні археологічні розкопки. За цей час було досліджено 128 курганів, де виявлено понад 800 поховань. Деякі комплекси й поховання з них були опубліковані в збірниках Інституту археології НАН України. За результатами археологічних досліджень краю на території парку ім. Федора Мершавцева (колишній парк ім. газети «Правда») була організована експозиція просто неба.

В процесі цієї роботи також було відкрито понад 30 святилищ, що датуються ІІІ тис. до н.е. – І тис. н.е., більшість з яких не мають аналогів в Європі та Україні. Враховуючи велику історичну та архітектурну цінність об’єктів духовної культури нашого краю, в липні 2016 року міською радою прийнято рішення про створення робочої групи та затверджено Програму будівництва нового музею духовної культури давнього населення Криворіжжя просто неба – скансену «Святилища Криворіжжя». В ньому розмістяться частково оригінальні та відтворені давні храми в їх первісних розмірах, матеріалі і технології.

У квітні-серпні 2016 року музеєм проводились археологічні розкопки на місці розташування першої кам’яної Свято-Миколаївської церкви 1862 року. За результатами цієї роботи створено атріум з експозицією  із артефактів, знайдених під час розкопок: колонки і деталі іконостасу, різьблені прикраси кіотів, поковки із заліза, інструменти, що використовувались при будівництві церкви, зразки цегли, фрагменти скляних і керамічних виробів.

В рамках програми з реконструкції та будівництва нового приміщення історико-краєзнавчого музею науковими співробітниками КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» протягом 2012-2015 років розроблено концепції та структурні плани майбутніх розділів експозиції; відібрано та частково переведено в цифровий формат експонати, що стануть основою для формування нових експозицій; розроблено концепцію та структурний план експозиції музею просто неба; розроблено дизайнерський проект приміщення нового музею. Його виставкова площа збільшиться майже у чотири рази. Розширяться старі та з’являться нові розділи експозиції (зокрема «Криворіжжя у період незалежності України», «Образотворче мистецтво на Криворіжжі»), музей під відкритим небом, наукова бібліотека, сучасно обладнані виставкові зали, конференц-зал. Також, збільшиться площа фондових приміщень і з’являться реставраційні майстерні.

 Історія культури нашого міста вже пів століття невідривно пов’язана з творчою діяльністю видатного українського художника Григорія Івановича Синиці. Ще при житті мистця (1970-1990-ті роки) виставки монументального колористичного живопису ставали визначними подіями в культурному житті Кривого Рогу. Його натхненні, самобутні твори зверталися до почуттів кожного українця, розповідали про історію та сьогодення рідної країни. З нагоди 20-ї річниці від дня смерті заслуженого художника України, лауреата державної премії ім. Т. Шевченка було проведено капітальний ремонт та реконструкцію приміщення музею-квартири, а також відкрито виставку художніх робіт митця «Українська рапсодія майстра» з колекції Дирекції художніх виставок України (м. Київ).

Однією з візитівок Кривого Рогу і популярним туристичним об’єктом для іноземних туристів та улюбленим місцем відпочинку городян стала відеогалерея закладу, яка знаходиться у приміщенні найбільшого у світі Квіткового годинника. Відвідавши дану галерею, жителі та гості міста можуть ознайомитися з відеоматеріалами щодо історії створення та розвитку міста, тематичними відеофільмами до знаменних подій і дат державного та місцевого значення, а також отримати естетичне задоволення від перегляду витворів образотворчого мистецтва видатних українських художників та сучасних криворізьких майстрів пензля.

За чотири роки існування відеогалерею відвідало більше 20 тисяч чоловік, серед них – гості з Канади, Німеччини, США, Польщі, Єгипту, Тунісу, Франції, Індії та інших країн світу. Для іноземних туристів відеофільми демонструються з перекладом англійською мовою.

Співробітники музею є членами громадської організації «Криворізька старовина», членами журі різноманітних учнівських та студентських науково-практичних конференцій місцевого та регіонального значення, членами Науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури України, Міської координаційної ради з розвитку промислового туризму в місті Кривому Розі, Всеукраїнської асоціації дослідників голодоморів.

  1. --Популярне
  2. Теги
  3. Коментарі
«Рідне місто, натхненнику мій»

Хіти:20

Виставка з нагоди Міжнародного дня музеїв та Дня міста «Барви Кривбасу»

Хіти:63

Кримські татари й сучасність

Хіти:230

Трикутники долі

Хіти:38

До 110 річчя криворізьких письменників Олекси Гуреїва та Панаса Ногіна

Хіти:76

Диво в камені

Хіти:34

Увійти or Створити акаунт